A Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) 2023. január 18-án a Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központ (NTAK) vendéglátás moduljához kapcsolódó szakmai konzultációt tartott.
A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara Turisztikai Kollégiumának tagjai és a területi kamarák által megküldött kérdésekre az alábbi válaszok érkeztek:
Az MTÜ által a vendéglátó üzletek üzemeltetői számára korlátozás nélkül, ingyenesen biztosított vendéglátószoftver egységes lesz-e, egyforma mindenki számára, vagy a pénztárgépekhez hasonlóan, többféléből lehet majd választani?
Az MTÜ ingyenesen egyfajta szoftvert biztosít majd, – a VENDÉGEM vendéglátás szoftvert – amelyen keresztül minden szükséges adminisztrációs teendő, és a napi NTAK-adatszolgáltatás is könnyen és gyorsan teljesíthető.
A szoftver automatikusan megkapják a vendéglátók, vagy külön kell igényelni? Ennek mi lesz a módja/folyamata?
A VENDÉGEM szoftvert az előzetes tájékoztatás szerint az NTAK rendszeren keresztül lehet igényelni, melyről a már regisztrált vállalkozásoknak hamarosan megküldésre kerülnek az információk. Azonban egyéb – az NTAK-kal kommunikálni képes, az MTÜ által kiállított Igazolással rendelkező vendéglátó szoftverek is használhatóak lesznek az adatszolgáltatáshoz. A szoftverválasztás 2023. február 15-től indul.
A szoftver üzemeltetéséhez milyen egyéb infrastruktúra/feltétel szükséges. Pl. érintőképernyős számítógép, tablet stb., lesz-e támogatás a beszerzésükhöz?
Az MTÜ csak az ingyenes szoftvert biztosítja, azonban egyéb eszközbeszerzéshez vagy hardveres támogatást nem tervez nyújtani.
A már megvett pénztárgépeket le kell-e cserélni, lesz-e kombinált pénztárgép?
A pénztárgépet az NTAK adatszolgáltatás miatt nem kell lecserélni, ugyanis az adatszolgáltatás az éttermi/vendéglátós szoftverhez kell illeszteni, nem pedig a pénztárgéphez.
A szakmai felkészülést ki, és milyen módon biztosítja, az ezzel kapcsolatos plusz terheket ki téríti?
A szakmai felkészülés keretében április 5-ét követően elérhetővé válik az NTAK-hoz kapcsolódó e-learning tananyag, valamint a rendszerhasználathoz kapcsolódó videók is, de már 2023. március 1-től lehetősége nyílik a vállalkozásoknak az önkéntes adatszolgáltatásra.
Igényel-e plusz munkaerőt a működtetés? (pl. menüztetéssel foglalkozó vendéglátó egységeknél csúcsidőben)
A működtetés nem igényel plusz munkaerőt, mivel egy egyszeri paraméterezés után a szoftver elvégzi az NTAK adatszolgáltatást.
Kapnak-e a vállalkozások türelmi időt a felkészülésre, hiszen még mindig teljes információhiánnyal küzdenek.
A kötelező adatszolgáltatás 2023. július 1-jén indul, azonban az RMS/TSS szoftver alapú önkéntes adatszolgáltatásra már 2023. március 1-jétől lehetőség nyílik. A VENDÉGEM vendéglátás szoftverrel 2023. április 5-től, turisztikai attrakciók esetében pedig 2023. április 18-tól lesz erre lehetőség az MTÜ tájékoztatása szerint.
Amennyiben valaki nem tesz eleget az adatszolgáltatási kötelezettségeinek, milyen szankció várható?
A kereskedelmi tevékenységek végzésének feltételeiről szóló 210/2009. (IX. 29.) Korm. rendelet alapján a nyilvántartásba vett vendéglátó üzlet NTAK-adatszolgáltatási tevékenységét a jegyző évente legalább egy alkalommal, hatósági ellenőrzés keretében ellenőrzi. A jegyző értesíti az NTAK üzemeltetőjét azon vendéglátó üzletekről, amelyeknek alkalmaznia kell vendéglátó szoftvert, de azzal nem rendelkeznek, vagy a hatósági ellenőrzés során megállapítást nyert, hogy az NTAK-ba nem regisztráltak, vagy a turisztikai térségek fejlesztésének állami feladatairól szóló törvény végrehajtásáról szóló 235/2019. (X. 15.) Korm. rendeletben előírt adatszolgáltatási kötelezettségüket nem vagy nem megfelelően teljesítették.
A kereskedelmi tevékenységek végzéséről szóló 210/2009. (IX. 29.) Korm. rendelet értelmében az NTAK-REGISZTRÁCIÓra köteles vendéglátó üzletek típusai a következők:
- étterem, TEÁOR’08: 5610 – éttermi, mozgó vendéglátás;
- büfé, TEÁOR’08: 5610 – éttermi, mozgó vendéglátás;
- cukrászda, TEÁOR’08: 5610 – éttermi, mozgó vendéglátás;
- kávézó, alkoholmentes italokra specializálódott vendéglátóhely, TEÁOR’08: 5630 – italszolgáltatás;
- italüzlet, bár, TEÁOR’08: 5630 – italszolgáltatás;
- zenés-táncos szórakozóhely, TEÁOR’08: 5630 – italszolgáltatás;
- munkahelyi/közétkeztetést végző vendéglátóhely, TEÁOR’08: 5629 – egyéb vendéglátás;
- gyorsétterem, TEÁOR’08: 5610 – éttermi, mozgó vendéglátás;
- rendezvényi étkeztetés, TEÁOR’08: 5621 – rendezvényi étkeztetés;
- alkalmi vendéglátóhely, TEÁOR’08: 5610 – éttermi, mozgó vendéglátás;
- mozgó vendéglátóhely, TEÁOR’08: 5610 – éttermi, mozgó vendéglátás.
A fentebb felsorol vendéglátó üzletek közül azonban ADATSZOLGÁLTATÁSi kötelezettsége csak az alábbiaknak van:
- étterem, TEÁOR’08: 5610 – Éttermi, mozgó vendéglátás;
- büfé, TEÁOR’08: 5610 – Éttermi, mozgó vendéglátás;
- cukrászda, TEÁOR’08: 5610 – Éttermi, mozgó vendéglátás;
- kávézó, alkoholmentes italokra specializálódott vendéglátóhely, TEÁOR’08: 5630 – Italszolgáltatás;
- italüzlet, bár, TEÁOR’08: 5630 – Italszolgáltatás;
- zenés-táncos szórakozóhely, TEÁOR’08: 5630 – Italszolgáltatás;
- gyorsétterem, TEÁOR’08: 5610 – Éttermi, mozgó vendéglátás;
- alkalmi vendéglátóhely, TEÁOR’08: 5610 – Éttermi, mozgó vendéglátás.
Fentiek alapján a munkahelyi/közétkeztetés, a rendezvényi étkeztetés és a mozgó vendéglátóhely besorolással rendelkező üzletek nem kötelezettek az adatszolgáltatásra.
A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara felajánlotta az MTÜ-nek, hogy a területi kamarákkal együttműködve vállalja a szoftver bevezetése előtt megrendezésre kerülő képzések népszerűsítését, illetve – amennyiben a képzés nem online kerül megrendezésre – a helyszín biztosítását és esemény szervezését is.